Original study articles
research-article
Pregnancy outcomes in patients with uterine junctional zone thickening
Author information +
History +
PDF (439KB)
Abstract
Results. The average value of J-zone maximum thickness in Group 2 was significantly higher than that in Group 1 and amounted to 12.1 ± 4.2 mm and 10.3 ± 3.9 mm, respectively (p < 0.05). The pregnancy rate in the both groups did not differ significantly and amounted to 43.1% in Group 1 and 38.6% in Group 2 (p > 0.05). The frequency of retrochorial hematoma was diagnosed in 13.8% and 22.7% of cases, respectively, and did not differ significantly in the both groups (p > 0.05). The frequency of spontaneous miscarriage in Group 1 and Group 2 did not differ, either (6.9% and 6.8%, p > 0.05). The J-zone thresholds for unfavorable pregnancy outcomes were determined with a probability of 60% in Group 1 (9.1 mm) and Group 2 (10.0 mm).